بوی عیدی، بوی توپ، بوی کاغذ رنگی

بوی عیدی-پول-سواد مالی
فهرست مطالب این مقاله:
  شعری که همه ایرانی ها رو یاد شادی شکستن قلک پول میندازد.
  درمیان ایرانیان یکی از رسوم متداول و آیین های دیرین فرهنگشان عیدی دادن است. ایرانیان باستان با تبریک و تهنیت نوروز بهم شکر هدیه می دادند.در سالیان دور نیز ایرانیان در لحظه تحویل سال سفره هفت سین پهن می کردند و هر خانواده بنا بر توان مالیش به مهمانان خوراکی هایی مانند گندم بوداده ،تخم مرغ ،سمنو یا سرکه می دادند.اما از سال ۳۰۴ میلادی به دستور داریوش دوم از شاهان ساسانی بمناسبت نوروز سکه زرینی ضرب شد و کم کم عیدی از حالت خوراکی به نقدی تغییر شکل یافت. امروزه نیز عیدی غیر نقدی مقبولیت چندانی ندارد.شاید مشکلات اقتصادی عامل اصلی ترویج فرهنگ عیدی نقدی باشد. اما لذت مصرف طبق اختیار و میل شخصی حتی در بزرگسالان هم بیشتر است‌.و قطعا همه ما علاقه داریم عیدی نقدی را از طرف،خانواده، دوستان،مدیران و دولت ها دریافت کنیم.
  دراین مقاله بیشتر به مسائل مربوط به عیدی کودکان می پردازیم.
  لطفا اگردر جایگاه والد یک کودک عیدی بگیر هستید
  قبل از هرچیز به او قدردانی بابت عیدی را بیاموزید.
  خودتان مبالغ عیدی های افراد را قضاوت نکنید و کلا توجه کودک را به مبلغ عیدی جلب نکنید بلکه او را متوجه ارزش این فرهنگ کنید.
  تا حد امکان عیدی های آن ها را برای پر کردن چاله های اقتصادی خودتان از آنها نگیرید و اگر مجبور به این کار شدید آن را تحت عنوان قرض بگیرید و حتما به او پس بدهید.
  اگر تمایل به پس انداز را در کودکتان می بینید حتما اورا راهنمایی کنید و با تهیه قلک و توضیح ساز وکار بانک بعنوان قلک پس انداز بزرگ به او در مدیریت پول‌های عیدی اش کمک کنید.
  معمولا با پول‌های عیدی می‌توان سکه های پارسیان کوچک هم خرید که سرمایه گذاری خوبی برای آینده آنان است و نقد شوندگی بالایی هم دارد.
  واگر در جایگاه یک والد عیدی دهنده هستید
  لطفا سعی کنید اگر عیدی غیر نقدی تهیه میکنید سلیقه کودکان مختلف را در سنین مختلف در نظر بگیرید.
  اگر به چند کودک در یک مکان و زمان عیدی می دهید لطفا ارزش عیدی و کادو برای همگی یکسان باشد.
  ترجیحا عیدی نقدی پول نو و اسکناس با تعداد بالاتر باشد مثل پنج تا ۲ هزار تومنی به جای یک ۱۰ هزار تومنی .که این مورد آخری برای خوشحالی کودکان زیر شش سال بسیار کارآمد است.
  والدین توجه داشته باشند که بچه های خردسال علاقه زیادی دارند که بارها و بارها عیدی های خود را بشمارند لطفا با این رفتار کودکان مخالفت نکنید و به آنها اجازه ی شمارش صدباره ی پولهایشان را بدهید.
  بارها دیده ایم که کودکان بعد از گرفتن عیدی به جهت بالا رفتن اعتمادبه نفس مالیشان به مادر یا پدر پیشنهاد قرض دادن را می دهند، از آنها تشکر جانانه ای کنید و از قرض گرفتن خودداری کنید اما اگر با اصرار زیادی مواجه شدید میتوانید مبلغ کمی قرض بگیرید و بعد از چند روز مجددا به آنها برگردانید.
  گاها ممکن است فرزندتان بخواهد در روزهای عید شما و اهل خانه را به بستنی ،آبمیوه یا حتی فست فود دعوت کند، حواستان باشد که تجربه نشان داده بچه ها بعد از مهمان کردن و خرج شدن کل پولشان به شدت پشیمان می شوند، بنابراین قبل از آنکه این اتفاق بیفتد اگر در شرایط مالی خوبی هستید به لنها پیشنهاد دهید که نصف مبلغ آبمیوه یا بستنی یا شام را حساب کند تا مبلغی پول برایش باقی بماند. دقت کنید مهمان تعارف های زیاد فرزندان نشوید که احتمال سرزنش و پشیمانی از کودکان خردسال بسیار بالاست.
  نویسندگان : سمیه نظر- مهسا بانژاد

  پست های مرتبط

  مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
  دزدی در کودکان، سواد مالی کودکان

  دزدی در کودکان

  فهرست مطالب این مقاله: شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی به منزل باز می گردید در مشت…

  بیشتر بخوانید
  رمز ارز، بیت کوین، موسسه سواد مالی کودکان قلک شیشه ای

  آنچه درباره کریپتوکارنسی یا رمز ارز باید بدانید

  فهرست مطالب این مقاله: کریپتوکارنسی چیست؟تفاوت رمز ارز با ارز دیجیتال چیست؟چرا تعداد ارزهای دیجیتال زیاد است؟ کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) که…

  بیشتر بخوانید
  صبحگاهی هستید یا شامگاهی؟ روانشناسی شخصیت

  صبحگاهی هستید یا شامگاهی؟

  فهرست مطالب این مقاله: شاید شما از جمله افرادی باشید که دوست دارند شب ها تا دیر وقت بیدار بمانند…

  بیشتر بخوانید
  تست استعدادیابی هوش مالی، سواد مالی قلک شیشه ای

  تست استعدادیابی و هوش مالی

  فهرست مطالب این مقاله: استفاده از تست استعدادیابی پیش از آموزش سواد مالیفایده‌ی تست استعدادیابیچه چیزی امور مالی را متفاوت…

  بیشتر بخوانید
  سواد مالی کودکان، موسسه تربیت اقتصادی قلک شیشه ای

  پول شما را ثروتمند نمی‌کند

  اگر شخصی می خواهد ثروتمند شود به سواد مالی بالایی نیاز دارد که همان تشخیص بهتر تمایزات نسبت به افراد دیگر است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود ثروتمندان جامعه روزبه‌روز ثروتمندتر شوند و فقرا روز به روز فقیر تر و طبقه متوسط در باتلاقی از بازی‌های خود فرو می‌روند و بیشتر از دیگر اقشار جامعه مالیات بپردازند ، این است که موضوع پول نه در خانه آموزش داده می‌شود نه در مدرسه.

  بیشتر بخوانید

  نظرات

  سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *