ضرورت آموزش سواد مالی به کودکان و نوجوانان

ضرورت سواد مالی کودکان، قلک شیشه ای
فهرست مطالب این مقاله:

  در گذشته افراد از دانش و تجارب مالی و اقتصادی نسل پیشین خود بهره مند می شدند و  این تجارب برای تامین امنیت و استقلال مالی آنان کفایت می کرد. ولی در حال حاضر هرچند همچنان استفاده از تجارب نسل پیشین برای ما بسیار مفید است، ولی به هیچ وجه کافی نیست .

  با توجه به تغییرات صورت گرفته در بازار، سیستم های رفاه اجتماعی و دیگر بخش های مالی، نسل حاضر قادر به فراگیری دانش مالی مورد نیاز خود از نسل پیشین نیست. در برخی از اقتصادهای در حال توسعه، نسل جوان امروز، اولین نسلی است که به خدمات مالی رایجی دسترسی پیدا کرده است. به عنوان مثال ، بانکداری الکترونیکی، در کشور ما تنها برای نسل جوان امروزی مطرح شده و نسل پیشین از چنین خدماتی بی بهره بوده است. در نتیجه این نسل باید بر دانش خویش تکیه کند و با توجه به پیچیدگی های نظام های جدید مالی از توصیه های متخصصان آگاه مالی استفاده نماید.

  تربیت اقتصادی شامل آموزش سواد مالی و سواد اقتصادی است که آموزش مالی تنها برای آماده سازی کودکان و نوجوانان برای زندگی بزرگسالی نیست بلکه بسیاری از مسائل مهم مالی که کودکان و نوجوانان با آن درگیر هستند باید در محیط آموزشی به آنان آموزش داده شود. در حال حاضر بسیاری از نوجوانان و حتی کودکان ما مصرف کننده خدمات مالی از همان سنین کودکی خویش هستند.

  در زمان ما دیگر این امر متداولی است که کودکان و نوجوانان نیز دارای موبایل، تبلت، رایانه و دسترسی به شبکه اینترنت بوده و می توانند حتی به صورت آنلاین محصولات مورد علاقه خود را مانند انواع بازی ها، فیلم ها و …  خریداری کنند. این امری بدیهی است که مهارت های سواد مالی می تواند به آنان در استفاده از چنین محصولاتی کمک زیادی کند. آنها در همین سنین کودکی و نوجوانی نیز درگیر برخی مسائل مالی مانند پس‌انداز، حساب‌های بانکی، و قرض‌الحسنه، خرید و فروش و …  شده،  لذا باید مهارت های مختلف مالی مورد نیازشان به آنان آموزش داده شود.

  همچنین برخی از تصمیم‌های افراد در دوران نوجوانی ، نقش بسیار تعیین کننده ای در آینده مالی آنها دارد. زیرا درگیر تعاملات و قراردادهای مالی مهمی می شوند که چنانچه آموزش مالی مناسبی داشته باشند می‌توانند تصمیمات صحیح بگیرند. لذا برنامه های آموزش مالی شخصی برای کودکان و نوجوانان می تواند در پرورش صحیح دانش و رفتار مالی آنها مفید واقع شده و آینده بهتری را از لحاظ مالی برای آنان رقم بزند.

  منبع: کتاب «سواد مالی » تالیف عادل پیغامی

  پست های مرتبط

  مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
  دزدی در کودکان، سواد مالی کودکان

  دزدی در کودکان

  فهرست مطالب این مقاله: شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی به منزل باز می گردید در مشت…

  بیشتر بخوانید
  سرمایه گذاری کودکان، سواد مالی قلک شیشه ای

  از چه سنی سرمایه گذاری به کودکان را آموزش دهیم؟

  فهرست مطالب این مقاله: والدین ثروتمند اغلب از همان ابتدا شروع به آموزش سرمایه گذاری به بچه ها می کنند….

  بیشتر بخوانید
  ارتقا هوش مالی زنان، سواد مالی قلک شیشه ای

  ارتقا هوش مالی در زنان

  فهرست مطالب این مقاله: مدل قاعده شست برای ارتقا هوش مالی بزرگ‌سالان زنان و استقلال مالی چرا زنان به سواد…

  بیشتر بخوانید
  سواد مالی کودکان، موسسه قلک شیشه ای

  سواد مالی کلید موفقیت اقتصادی است

  فهرست مطالب این مقاله: فرهنگ مصرف کننده سه نکته برای آموزش سواد مالی به کودکان در این محتوا قصد داریم…

  بیشتر بخوانید
  سواد مالی خانواده، موسسه قلک شیشه ای

  رفتار مالی خود در خانواده را تغییر دهید

  موسسه سواد مالی قلک شیشه ای | در این مقاله توصیه‌هایی را برای مدیریت مالی خانواده پیشنهاد کرده‌ ایم. این توصیه‌ها مبتنی بر تغییر رفتار و نگرش افراد است. تغییراتی نظیر درک و یادگیری تفاوت میان نیازها و خواسته‌ها، ارتباطات شفاف و صادقانه در مورد مسائل مالی خانواده و استفاده از برنامه‌ریزی مالی دقیق و بودجه‌بندی و درک روابط میان مسائل مالی و ارتباطات خانوادگی

  بیشتر بخوانید

  نظرات

  سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *